ארץ ישראל יפה ופורחת ומעניקה הזדמנויות רבות לחובבי ומיטיבי הלכת ומציגה שפע של אתרי טיולים מרהיבים, מה שמחייב אותנו כאזרחי המדינה להמשיך ולצעוד במשעוליה, לחזק את המסלולים ולהפריח את שבילי ישראל הנאים הנעים מקיבוץ דן בצפון ועד אילת ואשר חוצים נופים מרהיבים המשלבים בין מדבריות לבין צמיחה מחודשת ומעניקים לנו אתנחתא נעימה ושלווה. המראות הייחודיים משלבים בתוכם עולמות מרתקים מישובים יהודיים, נוצריים, מוסלמים וכן קיבוץ גלויות מרהיב שניתן לראותו רק בישראל.

בכדי לטייל בצורה מיטבית על שבילי ישראל חשוב להתכונן מראש בכדי לחצות את השביל עד הסיום בתנאים האופטימליים. השביל נחנך לראשונה בשנת 1995 ומאז הוא מייצג את הטיולים הארצישראליים ומעניק השראה ויעד לכל מטייל מתחיל. מאחר שמדובר במסלול ארוך של כאלף ק"מ, חשוב לתכנן את הקצב ואת החלוקה לימים, בכדי לא להכביד על עצמכם וליצור מצב של הפסקת המסע באמצע.

north

התכוננו מראש

על מנת להפיק את המירב מהטיול והמסלול מראש עליכם לסמן את המסלול שלכם ולדאוג  לאספקת מי שתייה במקומות שונים במסלול, במיוחד באזורים המדבריים. בנוסף כמובן ניתן למצוא רעיונות נוספים מאחר ששבילי ישראל מצריכים בין חודשיים לשלושה עד לסיום כך שתצטרכו בכל מקרה לחדש את המלאי בכל פעם ולא תוכלו לסחוב כמות כה גדולה על גבכם. במהלך ההליכה על שביל ישראל אתם תעצרו במספר רב של מוקדים, אם עבור ארוחת הצהריים ואם עבור הלינה כך שתוכלו לרכוש בכל פעם מספר בקבוקים, אחרי שחישבתם מהו היעד הבא. שימו לב כי אתם סוחבים אוכל יבש וקל שלא מתקלקל במהירות, כמו מנות חמות, פחיות שימורים קטנות, פירות יבשים וכדומה.

ציוד מומלץ

העונה הטובה ביותר להתחיל את שבילי ישראל היא בסוף החורף בחודשים אוקטובר עד אפריל על מנת  שלא להיקלע למצב של חום מתיש, מכת שמש, התייבשות וכדומה. הציוד החשוב ביותר שתצטרכו להביא עמכם כולל מפות, גרביים, בגדים חמים, שק שינה, תרמיל, אוהל, ערכת עזרה ראשונה, אבן אש, נעלי הליכה נוחות, מגבת ספורט, אולר, כובע ועוד. במהלך ההליכה על השבילים אתם תתקלו במלאכי השביל, שיוכלו לעזור לכם, לספק לכם מקלחת חמה, לשמור לכם על המים ולאפשר לכם להתחיל יום חדש בצורה הטובה ביותר. במידה ואתם מעוניינים להעמיק בנושא שבילי ישראל, ההמלצה שלנו היא לפנות אל קורס מורי דרך, בו תלמדו כיצד לתכנן את הטיול וכיצד להיות יצירתיים בכדי לשרוד בקלות. הקורס נועד למדריכי טיולים, אך גם לחובבנים שמעוניינים לדעת יותר ולהפוך את האהבה שלהם למקצוע.

המאמר נכתב באדיבות המכללה האקדמית בוינגייט